Custom image

COMMITTEES FOR THE SESSION 2016-17

Committee Name-Excursion +Adventure
Member Name Designation
Mr. Anil Agarwal
PGT(Maths)
MR. Hargovind PGT ( Comp)
Mr. S.K. Mishra PRT
Mrs. A. Shukla PRT

 

Committee Name-Gardening
Member Name Designation
Mrs NASEEMA
WET
Smt A Phokela TGT-Eng
Mr. ASHA KHARE
PRT

 

Committee Name-Vidyalaya Patrika/ News Letter
Member Name Designation

Mrs Vandana Shukla
PGT(English)
Miss Neeti Shastri PGT(Hindi)
Mrs Suniti Srivatava TGT(Sanskrit)
Miss Neeti Shastri HM (PGT-HINDI)

Mrs Neeta Srivasatava
PRT
Mrs Rakhi Jain PRT

 

Committee Name-Grievance Cell

Member Name Designation
Mr A K Agarwal PGT(Maths)
Mrs A Phokela TGT(Eng)


 

Committee Name-Audio Visual + PA

Member Name Designation
Mrs. Naseema Begum WET
Mr. J K Khare TGT-SOST

 

Committee Name-Maintenance of Website

Member Name Designation
Ms. Neeti shastri PGT(Hindi)
Mrs. vandana Shukla PGT(Eng)
Mr. Hargovind PGT(C.S)
Mr. A.K. Gupta TGT(Math)
Mr. k.K Sharma TGT(Maths)
Mrs. Rakhi Jain PRT

 

Committee Name-Cleanliness of School building

Member Name Designation
Mrs GAYATRI AGRAWAL
TGT(S.St.)
Mr Y Raikwar TGT-Maths
Mr Anwar TGT(Eng)
Mrs. Manju Verma TGT(Hindi)

 

Committee Name-Library Committee & READERS CLUB

Member Name Designation
Mrs D Kashyap Librarian
Mrs V Shukla PGT ( Eng)
Miss. N . Shastri PGT ( Hindi)
Mrs. M Verma TGT(Hindi)
Mrs J Verma TGT (Eng)


Mrs. Neeta Srivastava PRT
Mrs U Vyas PRT

 

Committee Name-Raj Bhasha Samiti

Member Name Designation
Miss Neeti Shastri PGT(Hindi)
Mrs Bhawna Chaturvedi TGT(Hindi)
Mrs A Shukla PRT


 

Committee Name-Beautification of school building & Campus

Member Name Designation
Dr. R. C. Verma Drawing
Mrs. A Shukla PRT

 

Committee Name- Olympiad

Member Name Name of Olampiad Designation
Mr Y.RAIKWAR Math TGT(Maths)
Mrs S Mishra Science TGT-Science
Mr. Hargovind Cyber PGT (Comp sci)
-
Committee Name- Examination Home (Sec) +( Pri).
Member Name Designation
Mr. S.K. Sharma PGT(Chem)
Mrs. A. Phokela TGT ( Eng)
Mrs. A Khatri PRT
Mrs. R. R. Parihar PRT

 

Committee Name- CCA

Member Name Designation
Secondry Section Miss. Neeti Shastri PGT ( Hindi)


Primary Section Mrs. U. Vyas PRT

 

Committee Name- Time Table & Arrangement


Designation
Secondary Section
MR. A.K.Gupta
TGT (Math)
Mr N Raikwar PGT(Phy)
Primary Section Mrs R R Parihar PRT
Mrs. Mamta Saxena PRT

 

Committee Name- Display Board

Member Name Designation
Secondary Section Mrs. JYOTI VERMA
TGT ( Maths)
Mrs. Naseema Begum SUPW

All house master
Primary Section Mrs R.R PARIHAR
PRT
All house Master PRT

 

Committee Name- Maintainance & Repair

Member Name Designation
Mr. J K Khare TGT-S.STd.
Mr. S.M Shariq PGT ( Phy)
MRS MANJU MISHRA
PRT
MR J.K.Khare
TGT ( S.St.)

 

Committee Name- Furniture
Member Name Designation


Mr. R. C. Verma Drawing Teacher
Mr A.K.JHA
PRT-MUSIC

 

Committee Name- Scouts & Guides, Cubs And Bulbul
Member Name Designation


Mr. A.K. Jha PRT (Music)
Mrs. Naseema SUPW
Mrs. Kushwaha PRT
Mr R C Verma TGT(Draw)


 

Committee Name- NAEP
Member Name Designation
Mr Subroto Dubey PET
Mrs Jyoti Verma TGT ( Eng)
Mrs Usha Vyas PRT

 

Committee Name- Integrity Club
Member Name Designation
Mrs. A. Phokela TGT ( Eng)


Mrs. C. Matta PRT

 

Committee Name- Discipline
Member Name Designation
Mr. Subroto Dubey PET
Mrs D Kashyap Librarian


Mrs Jyoti Verma TGT ( Eng)
Mr J.K.Khare TGT(SSt)
and All Class teachers


Committee Name- Maintinance of CS-54
Member Name Designation
Mr Ajay Singh PGT(chem)
Mr J P Tiwari PRT


Committee Name- CBSE
Member Name Designation
Mr.Ajay Singh PGT (Chemistry)
Mrs D Kashyap Librarian


Committee Name- ECO Club
Member Name Designation
Mrs. Naseema Begum WET


Committee Name- Incharge of Activity Room
Member Name Designation
Mr Y.K. Raikwar TGT( Maths)
Mrs. R.R. Parihar PRT
Mrs Mamta Saxena PRT
Mr. S. K. Mishra PRT


Committee Name- CMP
Member Name
Designation
Stock Incharge Mrs. G. Agarwal PRT
Movies Mr. S. K. Mishra PRT
Lib. Mrs Rakhi Jain PRT
TLM Record Mrs. Neeta Srivastava PRT
CCE Calendar Mrs. C Matta PRT
Worksheet Mrs. M. Kushwaha
Excursion Mr J P Tiwari PRT


Committee Name- First Aid
Member Name Designation
Mrs Bhawna Chaturvedi TGT (Hindi)
Mrs. Chitra Matta PRT
Mr S K Mishra PRT


 

Committee Name- Maintinance of sports field
Member Name Designation
Secondary Mr. S.DUBEY PET
Mr. Bhawana Chaturvedi TGT( Hindi)
Primary Mr.J. P. Tiwari PRT
Mr. S.K.Mishra PRT


Committee Name- Staff Room
Member Name Designation
Secondary Section Mrs. Manju Verma TGT ( Hindi)
Mr R C Verma TGT(Draw)
Primary Section Mr A K Jha PRT
Mrs. Kushwaha PRT


Committee Name- Celebration of Important Days
Member Name Designation
Mrs. Vandana Shukla PGT ( Eng)
Mrs Suniti Srivastava TGT (Sansk)


Committee Name-Admission
Member Name Designation
Mr. A. K. Agarwal PGT(Maths)